Tvrdost vody – účinné odstranění vodního kamene ...

Máte problém s vodním kamenem a nevíte, jaké zařízení je pro vás nejvhodnější?

zamezování tvorby vodního kamene a jeho odstraňování lze řešit různými způsoby:

Na trhu je nepřeberné množství výrobků na odstranění či zamezování tvorby vodního kamene, ale vybrat ten správný, je pro laika mnohdy nelehká věc.
Před výběrem toho správného zařízení je nutné znát přesné složení Vaší vody tzn. tvrdost vody, pH, konduktivitu, obsah železa, manganu aj.

V prvé řadě, je třeba zmínit, že existují dva principy změkčování vody.
1. princip: Změkčení vody, při kterém zůstává obsah minerálů (vápníku a hořčíku) ve vodě před změkčením i po změkčení stejný a mění se forma sloučenin, ve kterých jsou tyto prvky obsaženy.
2. princip: Změkčení vody při kterém se odstraňují z vody minerály způsobující tvrdost vody.

Běžné metody pro stanovení tvrdosti vody jsou založeny na vyhodnocení množství vápníku a hořčíku obsaženého ve vodě.
Pokud se pro změkčení vody použije metoda odstranění vápníku a hořčíku z vody, pak bude na základě běžných metod voda měřitelně měkčí.
Pokud se ale pro změkčování vody použije metoda, při které se neodstraňuje vápník a hořčík, ale mění se pouze forma v jaké jsou tyto prvky ve vodě obsaženy, dochází sice k fyzikálnímu změkčení vody, takže takto upravená voda vykazuje fyzikální vlastnosti měkké vody a nedochází k usazování vodního kamene, nebo je toto usazování výrazně omezeno, protože ale nedošlo ke změně počtu atomů vápníku a hořčíku ve vodě, bude vykazovat takto upravená voda i po změkčení na základě běžných laboratorních testů tvrdosti stejnou tvrdost jako před změkčením vody.

Ukázky účinných zařízení

1. princip - Ionový polarizační systém IPS 

Zařízení je určené na fyzikální úpravu vody. Zabraňuje tvorbě vodního kamene a koroze a zároveň napomáha při jejich odstraňování. IPS je možné instalovat v uzavřených a otevřených dynamických systémech. Jeho efektivní využití je od malých bytů přes rodinné domy až po velké provozy a průmyslové zařízení, kde je předpoklad tvorby vodního kamene. IPS nemění chemické složení vody. Jeho životnost je minimálně 10 let.
Pracuje účinně a spolehlivě bez:
  • obsluhy
  • chemikálií
  • magnetů
  • venkovních zdrojů energie
Technický popis:
IPS je složený z průtokového tělesa se vstupním a výstupním otvorem. V tělese jsou umístěny nejméně dvě elektrody. Každá je z jiného elektricky vodivého materiálu. Voda, která protéká tělesem vytváří s elektrodami galvanický mokrý článek. Elektrické napětí tohoto článku stačí na to, aby se molekuly protékající vody zpolarizovali. Velikost tohoto napětí je v rozmezí 0,6 – 0,8 V. Napětí je závislé od elektrické vodivosti vody. Tento jev je možné využívat při vodě s vodivostí 50-2000uS/cm2. Jde o běžnou vodu, v které je obsah soli od 50 do 2000 mg/l. Při protékání vody mezi elektrodami dochází k jevu, při kterém soli vápníku, hořčíku a železa v podobě uhličitanů, síranů a chloridů, disociují na hydroxidy. Výsledkem je, že katiotny ztrácejí schopnost vytvářet krystalické nánosy. Tyto uhličitany se sice vytvářejí dále, ale už jen v podobě měkkých částic – kalu. Voda je po průchodě přes IPS ionizovaná podobu 72 hodín. Oblasti použití:
Použití IPS je efektivní a vhodné v každém provozu, který využívá tekoucí vodu. Mycí linky, restaurace, jídelny, pekárny, prádelny, kadeřnictví, čistírny, bazény, plovárny, mlékárny, pivovary, lihovary, zahradnictví, zavlažovací systémy a mnohé další...  Stejně spolehlivě funguje ve výměnících tepla, vodovodních systémech, kotlech, kondenzátorech, generátorech, topných systémech, kompresorech, chladících a klimatizačních zařízeních.

IPS IPS    
 

2. princip - Změkčovací zařízení 

Změkčovače vody se používají na změkčení vody, tj. odstranění soli tvrdosti. Měkká voda nejen blahodárně působí na kůži, vlasy, praní prádla, ale zabraňuje i vzniku vodního kamene na sanitární technice, boilerech, koupelnách, záchodech atd. Změkčovače se instalují na vstupní potrubí do objektu, a tím pádem jsou určené k úpravě pitné a užitkové vody ve všech odběrných místech. Je to plně automatické moderní zařízení, které efektivně odstraňuje z vody soli tvrdosti.

1. Typ - Změkčovače typu „kabinet“ umožňují instalaci například i v koupelně. Nádoba na ionex a regenerační nádoba v tomto případě jsou umístěny v jednom vzhledově příjemném kalichu.
2. typ – Změkčovače skládající ze dvou částí V jedné je umístěna speciální filtrační hmota (ionex) s dobou životnosti až 15 let od firem Purolite, Bayer nebo Lewatit. Ve druhé se nachází regenerační sůl, která slouží k obnovení filtračních schopností ionexů (regenerace).

Naše změkčovače mají moderní plně automatické řídící hlavice, které jsou řízené počítačem. Umožňují individuální nastavení změkčovače podle potřeb každého zákazníka. Řídicí jednotky mají vestavěnou záložní baterii, takže při krátkodobém (do 12hod) odpojení elektrického proudu, nastavení počítače zůstává. Elektronická řídicí jednotka LOGIX sleduje průtok vody, a sama řídí regenerační a proplachovací cykly dle aktuální spotřeby vody. Změkčovače se liší pouze rozměry a typem řídící hlavice. Princip fungování je stejný.

Compact Změkčovák    
Kabinet - 1. typ  2. typ    
 

výhody použití toho správného zařízení na odstranění vodního kamene

Instalací zařízení se zlepší kvalita vody ve Vaší domácnosti a zbavíte se problémů spojených s tvrdou vodou a vodním kamenem.
Dále uvádíme naše zkušenosti a reference:
Na vybavení Vašich koupelen a toalet se po instalaci zařízen budou objevovat pouze malé a snadno odstranitelné skvrny. Pro jejich odstranění nebude už nutné používat drastické chemické prostředky, jak je to nutné, není-li tvrdá voda ve vašem vodovodu upravena. Stačí použít suchý nebo lehce navlhčený hadřík nebo houbičku. Vaše dveře, dlaždice, vany, umyvadla, baterie budou stále jako nové.

Mytí nádobí bude snadnější a jeho efekt viditelnější. Skvrny od vyschlých kapek vody budou budˇ úplně eliminovány nebo se snadno odstraní utěrkou. Po zapojení zařízení Vám doporučujeme snížit množství prostředku na mytí nádobí o 50%, oproti jeho spotřebě s dříve používanou neupravenou tvrdou vodou. Důrazně doporučujeme používat mycí prostředky s nízkým obsahem fosfátů, neboť vyšší obsah fosfátů negativně ovlivňuje životní prostředí a může způsobit skvrny na umytém nádobí. U velmi tvrdé vody doporučujeme závěrečné oplachování nádobí.

Pozitivní efekt, včetně úspory pracího prášku, zaznamenáte také při praní prádla. Při koupání a sprchování zjistíte, že mýdlo a šampon pění více, než v neupravené vodě. Přitom se mýdlo z pokožky smývá lépe, než při použití vody změkčené běžnou technologií. Pro optimální účinek doporučujeme používat moderní typy mýdel.

Doporučení pro prvních 30 – 90 dní provozu. Jestliže instalujete zařízení ve starším objektu, kde byly rozvody vody a další spotřebiče delší dobu provozovány na tvrdé neupravené vodě, začnou se postupně uvolňovat staré úsady vodního kamene. To může, až do okamžiku kompletního vyčištění rozvodů vody, způsobit slabě mléčné zabarvení vody a ucpávání sítek perlátorů. Při použití zařízení v nově vybaveném objektu tento jev pochopitelně nenastane.

Další doporučení. Pokud jsou Vaše myčka, pračka a další zařízení vodním kamenem již zaneseny, je vhodné před instalací zařízení vyčistit tyto stroje vhodnými prostředky, které lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Po tomto počátečním vyčištění bude zařízení udržovat tyto stroje trvale bez úsad vodního kamene.
Jestliže byl Váš bojler nebo jiné tepelné zařízení provozováno na neupravené vodě, doporučujeme po 30 - 60 dnech provozu provést vypuštění bojleru. Vypuštění je vhodné zopakovat po dalším roce provozu. Je to osvědčený postup, který může dramaticky zvýšit životnost tohoto tepelného zařízení.
Zařízení pomůže udržovat váš bojler a další topná zařízení bez úsad vodního kamene a tím pracovat se špičkovou výkonností. To se projeví i na úspoře elektrické energie. Při vypouštění bojleru nebo jiného tepelného zařízení dodržujte prosím pokyny výrobce a příslušné bezpečnostní předpisy.
Chcete se zbavit vodního kamene jednou provždy?

Kontaktujte nás a my Vám na základě analýzy Vaší vody navrhneme nejvhodnější a nejúčinnější zařízení.

 

potřebujete poradit? - kontaktujte nás

Chcete mít doma, ve firmě, nebo kdekoli jinde čistou a zdravotně nezávadnou vodu? Kromě internetového zpravodaje provozujeme také poradenství a služby spojené s testováním, analýzou a měřením kvality vody. Pro více informací nás prosím kontaktujte.

služby - portfolio služeb a produktů

články o vodě Jak dosáhnout čisté vody ve vaší domácnosti? Jak moc jsou účinná běžně dostupná filtrační zařízení a filtrace na úpravu pitné vody? Nejen tyto informace, ale mnoho dalších o vodě a její možné úpravě se dočtete v sekci služby, produkty a články o vodě.

Novinky

- E-shop

Anketa

Používáte v domácnosti filtrační systém vody?
ano- 3457x (39,42%)
ne- 2636x (30,06%)
ne, ale plánujeme jeho nákup- 2677x (30,52%)

Celkem: 8770x

Důležité informace

Bylo vám již nabídnuto zařízení na úpravu vaší vody, které by splňovalo vaše požadavky, ale cena se vám zdá příliš vysoká? Poradíme vám, jestli je cena adekvátní nebo vám nabídneme levnější aternativu se stejnou účinností.

NAHORU - přeskočit na začátek této stránky