Balená voda - kupujete balenou vodu v pet lahvích? Je lepší než voda z vodovodu?

Kupujete si výhradně balené vody a jste přesvědčeni, že tak prokazujete svému zdraví obrovskou službu?

kupujete balenou vodu? - proč odevzdáváte peníze do kapes výrobců balených vod?

balená voda Minerálky bychom neměli pít každý den, byť mají optimální poměr minerálů.

Všichni víme, že pít je nutné, a příjem tekutin je velmi zásadní záležitostí pro kvalitu našeho života. Jako neprůhledné se však mohou jevit odpovědi na základní otázky: Kolik pít? Co pít? Kdy a jak pít? Množství tekutin, které je nutné vypít, závisí na několika vnitřních činitelích – na věku, hmotnosti, námaze, zdravotním stavu – a vnějších činitelích – na teplotě vzduchu, vlhkosti a síle větru. Existuje vzorec pro výpočet obecného příjmu tekutin, který se počítá v závislosti na váze člověka. Svou váhu násobíme koeficientem 0,035 a výsledek označuje doporučenou denní dávku tekutin v litrech.

Příklad:
  • 64 kg x 0,035 = 2,24 litru tekutin denně
  • Máme-li nadváhu, počítáme s optimální váhou a za každých 11 kg navíc připočteme k doporučenému množství tekutiny 0,25 litru.
Příklad: Měřím 160 cm a vážím 96 kg. Pro tyto účely je plně dostačující, když od výšky odečtu 100 a výsledek považuji za optimální váhu.
  • 160 – 100 = 60 optimální váha
  • 96 – 60 = 36 kg nadváhy
  • 60 x 0,035 = 2,1 l tekutin denně jako základ
  • 36 : 11 = 3 a kousek, tzn. že k základu připočteme 0,75 l (3 x 11) a za zbývající kousek ještě několik loků. Suma sumárum, měřím-li 160 cm a vážím-li 96 kg, musím během 24 hodin vypít 2,85 litru tekutiny a několik loků pro dobrou míru navíc.

u dětí pod 100 cm je možné nechat pitný režim na jejich vůli

U dětí pod 100 cm je možné nechat pitný režim na jejich vůli. Děti většinou vědí, kdy se mají napít a kolik toho mají vypít, spíše jim bráníme v dostatečném příjmu tekutin (nepij tolik, nebo budeš mít v bříšku žábu). Je ovšem důležité, aby stále měly přístup k dostatečnému množství vody. Zkontrolujte, zda ve školce mají vždy možnost napít se, kdy chtějí, a není-li tomu tak, dávejte jim s sebou pet lahvičky s vodou. To samé platí přirozeně i pro školu. Pokud dítě pije příliš mnoho a má stále pocit žízně, jděte s ním k lékaři. Pokud pije příliš málo, napravte to. Obtíže většinou nastávají kolem dospívání, kdy adolescenti pijí buď příliš málo, nebo příliš mnoho. Měla jsem v péči čtrnáctiletou dívku, která denně vypila až 12 litrů tekutin, protože chtěla hubnout. Pravdou je, že tyto děti pijí spíše méně – u dívek se tu nabízí prostor k vysvětlení, že voda prospívá pleti, vlasům, vytvarování těla, a pro chlapce bývá důležité, že stoupá síla, schopnost koncentrace a výdrž.

Dospělí většinou pijí málo, zejména ženy často postrádají pocit žízně. V takových případech je nutné se to prostě a jednoduše naučit. Je vhodné rozestavět kolem sebe lahve s vodou tak, abychom je měli neustále na očích, využít například možnosti mobilního telefonu a každou hodinu si nechat doručit upozornění “napij se!”, nevycházet ven bez lahve, mít ji v autě, v kanceláři … Senioři by měli pít hodně, často tomu ale tak není. V tomto případě hraje většinou podstatnou roli oslabený močový měchýř či problémy s prostatou, někdy i ztráta pocitu žízně. Pokud pitný režim tvrdohlavě odmítají, je možné doporučit stravu více tekutou (polévky), kašovitou, kompoty, pudinky a podobně.

není důležité jenom to, kolik vypijeme, ale také co pijeme

Není důležité jenom to, kolik vypijeme, ale také co pijeme. Nikdy by nás například nenapadlo umýt si obličej ve špinavé vodě z nádobí. Všechny své buňky ale “s láskou a péčí” promýváme “špinavou vodou” v podobě čaje, kávy, džusu, coly, minerálky či multivitamínového nápoje. Voda v našem těle má zcela specifickou krystalickou mřížku – stejná je buď v krvi a tělních tekutinách jiných živých bytostí, nebo v ovoci, zelenině, rostlinách. Rovněž ji můžeme najít ve vodě přemrzlé či naopak velmi dlouho vařené.

Protože se nedá život trávit pouze o dlouho vařené vodě, jsou tu ještě další možnosti – rozmixovat na kaši ovoce, zeleninu či bylinky a dolít vodou (3 díly vody, 1 díl přídavku). V případě bylinek vodu pouze “ocukrujeme” – stačí lžička bylinek do sklenice vody. Doporučujeme velmi slabé čaje, velmi slabý vinný střik, velmi slabou citronádu! A tak dál.. A ke kávě, k normálně silnému čaji, k mléku – vždy přidávejte sklenku vody! Minerálky bychom rozhodně neměli pít každý den, byť mají optimální poměr minerálů. Jedná se většinou o minerály anorganické, které umí zpracovat rostliny, ale naše těla s tím již mají potíže. Koneckonců na anémii nikdo z nás necucá šrouby, ale u minerálek jsme natolik “masírováni” reklamou, že po nich saháme naprosto bez rozmyslu, dokonce ještě s pocitem, že děláme něco pro své zdraví!

naše ledviny jsou schopny během hodiny zpracovat 300 – 350 ml vody

Naše ledviny jsou schopny během hodiny zpracovat 300 – 350 ml vody, tzn. jeden větší hrnek. Pokud pijeme najednou více tekutiny, ledviny to nezvládají a močí odchází i tolik potřebné minerály, stopové prvky a vitamíny rozpustné ve vodě (těch je většina). Není tedy možné pít “do zásoby”. Rozdělte si svou denní dávku tekutin do několika dílčích částí – a hlavně – pijte přes den! Ledviny jsou energeticky na vrcholu své funkce denně mezi 17. až 19. hodinou. Po této době zvolňují až do rána. Mezi pátou a sedmou ranní odpočívají. Pokud budete hodně pít večer a během noci, škodíte si, namáháte ledviny a močový měchýř. Nejvíc pak škodí alkohol, hlavně mezi 21. a 23. hodinou, tedy v době, kdy se odehrává většina oslav.

V úvodu článku je zmínka o doporučeném množství tekutin vzhledem k váze. Toto množství vyloučíte během 24 hodin močí. Ovšem je tu ještě stolice, dech, pot a menstruační krev – tudy všudy rovněž z těla odchází voda. Takže ve vedru, při fyzické i psychické zátěži, při průjmovitých onemocněních, silné menstruaci, virózách a nachlazeních, během očistných programů (pozor, týká se to i psychoanalýzy!), ve větrném počasí, prostě vždy, když jste v zátěži, musíte pít ještě víc. Ale nepřehánět! Ostatně jíte-li zeleninu a ovoce, polévky a sýry, můžete si je směle připsat na konto 1 litr vody denně přijaté v potravě.

Zdroj:

potřebujete poradit? - kontaktujte nás

Chcete mít doma, ve firmě, nebo kdekoli jinde čistou a zdravotně nezávadnou vodu? Kromě internetového zpravodaje provozujeme také poradenství a služby spojené s testováním, analýzou a měřením kvality vody. Pro více informací nás prosím kontaktujte.

služby - portfolio služeb a produktů

články o vodě Jak dosáhnout čisté vody ve vaší domácnosti? Jak moc jsou účinná běžně dostupná filtrační zařízení a filtrace na úpravu pitné vody? Nejen tyto informace, ale mnoho dalších o vodě a její možné úpravě se dočtete v sekci služby, produkty a články o vodě.

NAHORU - přeskočit na začátek této stránky

© 2009  Vodaproživot.eu | Kontakt

Vytvořil Mars Webdesign | Tvorba loga

Golfistou.cz - zaměřeno na golf | Čeká na vás dovolená a levné letenky online | Sháníte půjčky ihned?